dentalpro

סוגי כתרים לשיניים

מתי צריך להרכיב כתרים לשיניים?

השיניים שלנו כוללות שני חלקים: שורש השן וכותרת השן. כותרת השן היא החלק הבולט, זה שניתן לראות בעיניים, ואשר משמש ללעיסה ולאכילה. הכותרת מצופה שכבת אמייל שמעניקה לה עמידות וחוזק. במצבים מסוימים יש צורך להחליף את הכותרת הטבעית של השן בכותרת מלאכותית, ובדיוק לכך מתכוונים כשמדברים על התקנת כתרים לשיניים.

מתי צריך להרכיב כתרים לשיניים?

כתר השן הוא החלק החיצוני והנראה לעין של השן – החלק שבולט מעבר לקו החניכיים. כתר מלאכותי מורכב על שורש השן במצבים שבהם חל נזק משמעותי לכתר הטבעי, כמו למשל שבר שנגרם בעקבות תאונה או חבלה או נזק הנוצר בעקבות ריקבון או מחלה כמו מחלת העששת. אפשרות נוספת היא להתקין כתר לאחר טיפול שורש.

הכתר עוזר לשמר את החומר הנותר בשורש השן ומאפשר לנו לשמור על התפקוד הפונקציונאלי של השן. לכתר יש גם תפקיד אסתטי חשוב – הוא החלק שאנו רואים בעיניים, לכן כתר מלאכותי מחזיר לשן את המראה, הצבע והצורה הטבעיים שלה, כמו שהיו לה לפני המחלה, התאונה, הטיפול או החבלה. כאשר מדובר בכתר לשיניים קדמיות חשוב לשים דגש על הפן האסתטי שלו, וכאשר מדובר בכתר לשיניים אחוריות חשוב לשים דגש על הפן הפונקציונאלי שלו.

להלן סוגי כתרים לשיניים:

  1. כתר חרסינה מאוחה למתכת

כתר עשוי מתכת ובעל ציפוי חרסינה. כתרים אלו עשויים לכלול מתכות מסוגים שונים – בסיסית, זהב, פלטינה או סגסוגת בין מתכת לפלדה. המחיר שלהם נמוך מהממוצע, המראה שלהם נאה וטבעי למדי וניתן להתאים אותם ללסת ברמת דיוק גבוהה. מומלץ שלא להשתמש במתכת בסיסית בשביל למנוע היווצרות של קורוזיה. כתר חרסינה מאוחה למתכת מתאים להתקנה בשיניים קדמיות ואחריות כאחד.

  1. כתר זירקוניה

כתרים שמיוצרים בחריטה תלת-ממדית, דיגיטלית ומדויקת ומתאימים הן לשיניים קדמיות והן לשיניים אחוריות. הם לא מכילים מתכת ומעניקים למטופלים מראה אסתטי ונאה במיוחד. הזירקוניום הוא חומר חזק ואיתן, ולכן כתר זירקוניה צפוי להספיק לשנים רבות. יתרון נוסף של כתר זירקוניה טמון בכך שהוא לא יוצר גירוי בחניכיים ומתאים להן מבחינה ביולוגית. קשה מאוד להבדיל בין כתר זירקוניה לכותרת השן הטבעית של השיניים הסמוכות, וזאת מכיוון שניתן לבצע התאמה מדויקת בין צבע הכתר המלאכותי לצבע הכתר המקורי. כתר זירקוניה הוא האופציה המתקדמת ביותר כיום.

  1. כתר יצוק

כתר עשוי סגסוגת של מתכות מסוגים שונים – מתכות לא אצילות, אצילות או חצי אצילות. סוג המתכת משפיע מאוד על עלותו של הכתר, והוא עולה בתגובה לאחוז המתכת האצילה בסגסוגת. כתרים יצוקים כלל לא מכילים חרסינה. כדאי לדעת שהם פונקציונאליים, אך אינם מהווים את פסגת האסתטיקה, ולכן עדיף להתקין אותם רק בשיניים האחוריות המשמשות לחיתוך וללעיסה. כתרים יצוקים נמצאים בשימוש מופחת כיום, ונחשבים לאופציה פחות מתקדמת ביחס לאפשרויות אחרות כמו כתר זירקוניה.

  1. כתר EMAX

כתר עשוי מחרסינה דחוסה וסיבי זכוכית. לכתרים מסוג זה מראה טבעי יותר מכתרי חרסינה אחרים, הם מחזיקים שנים רבות וניחנים ברמה אסתטית גבוהה. כתרי EMAX עולים יותר מהממוצע ומתאימים במיוחד להתקנה בשיניים הקדמיות. כמו כן, יש להיות בעל ידיים מיומנויות במיוחד בשביל להתקין אותם כהלכה.

  1. כתר חרסינה טהורה

כתר אשר עשוי רק מחרסינה ואינו מכיל מתכות מכל סוג שהוא. כתרי חרסינה ניחנים במראה אסתטי ומצוין ומתאימים מסיבה זאת להתקנה בשיניים קדמיות, אך מחירם גבוה מהממוצע בתחום. בדומה לכתר EMAX, גם כתרים מסוג זה מצריכים מיומנות גבוהה מצד הרופא והטכנאי.

סוגי כתרים לשיניים - כתר חרסינה טהורה

  1. כתר קפטק או גלוונו

כתר עשוי חרסינה ומתכת ומוכן בשיטה ייחודית. כתרים אלו נעימים ולא מגרים את החניכיים ביחס לכתרים אחרים. הם מכילים אחוז גבוה של זהב ובעלי רמה אסתטית גבוהה, ומתאימים במיוחד להתקנה בשיניים קדמיות. כתרים מסוג זה פינו מקום לכתרים איכותיים יותר, אשר עשויים בטכנולוגיה ממוחשבת ומתקדמת יותר.

סוגי כתרים לשיניים – איזה סוג מתאים לכם? התאמת סוג הכתר לבעיה

בחירת הכתר נעשית בראש ובראשונה על ידי רופא השיניים, וזאת בהתאם לדעתו המקצועית ובהתאם לתוכנית הטיפולית שבנה למטופל. כמובן שגם לטעמם ולהעדפותיהם של המטופלים יש השפעה על בחירת הכתר המותקן.

באופן כללי, כאשר מדובר בכתר המיועד לשיניים קדמיות, יש לבחור באופן הגיוני בסוגים האסתטיים ביותר. במצב שכזה, כתר זירקוניה, הנחשב לאסתטי ולמתקדם ביותר, יהווה אופציה טובה מאוד. אפשרויות מצוינות נוספות בגזרה הקדמית הם כתר חרסינה טהורה וכתר EMAX. ביחד עם כתר זירקוניה, אלו הם הכתרים בעלי המראה הטוב ביותר כיום.

כאשר מדובר בכתר המיועד בעיקר ללעיסה, משמע השימוש שלו הוא בעיקר פונקציונאלי ופחות אסתטי, ניתן לבחור בכתרים בעלי מראה מעט פחות אסתטי, כמו כתר יצוק וכתר חרסינה מאוחה למתכת.

סוגי כתרים לשיניים – חשוב לבחור באנשי המקצוע המיומנים ביותר

אין להתפשר לא רק על איכות הכתר שאותו מתקינים ועל בחירת הסוג המתאים למצב, אלא גם להקפיד לבחור את מרפאת השיניים הטובה והמקצועית ביותר. לאיכות העבודה של הרופא וטכנאי השיניים יש השפעה אדירה על איכות התוצאה הסופית, כולל רמת הדיוק, מידת הטבעיות והאסתטיקה הכללית שלה. כתר שאינו מותקן כראוי יכול לגרום להיווצרות מחלות בחלל הפה, לחולל נזק פונקציונאלי ולפגוע באסתטיקה הדנטאלית. כתר שמותקן במדויק יהיה בעל מראה אסתטי ויקנה לכם רמה גבוהה של פונקציונאליות ואסתטיקה גם-יחד.

סוגי כתרים לשיניים - עבודת טכנאי שיניים על כתר

כתבות נוספות בנושא...

דילוג לתוכן